Ekonomia współdzielenia jest zjawiskiem które coraz częściej możemy zaobserwować, polegające na dzieleniu zasobów między ludźmi w celu zaspokojenia ich potrzeb. Jest to model biznesowy oparty na idei społecznej i zrównoważonym rozwoju, którego celem jest zaspokajanie potrzeb ludzi, a nie tylko osiąganie zysków przez korporacje. W ramach tego modelu, ludzie korzystają z różnych usług, takich jak car-sharing, bike-sharing, wynajem mieszkań na krótki okres, zamawianie jedzenia i przesyłek, itp. dzięki internetowi i aplikacjom mobilnym.
Dzięki ekonomii współdzielenia zasoby są efektywniej wykorzystywane – ludzie mają dostęp do rzeczy których nie posiadają, a są czasami niepotrzebne lub nieużywane przez ich właścicieli. Dzięki temu rozwiązaniu można nie tylko oszczędzić pieniądze, ale i pozytywnie wpływać na środowisko ograniczając ilość produkowanych śmieci, liczbę zużywanych surowców naturalnych czy zmniejszając ślad węglowy.
Inną zaletą ekonomii współdzielenia jest poprawa mobilności. Dzięki dostępności różnych usług, jak np. wypożyczanie hulajnóg ludzie mogą łatwiej przemieszczać się po mieście. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych miast, gdzie korki uliczne są codziennością. Dzięki ekonomii współdzielenia, ludzie mają możliwość wyboru pomiędzy różnymi środkami transportu, co pozwala na osiągnięcie większej elastyczności i dostępności.